Celkový příspěvek:
9 568 Kč
Pomohl celkem 1 dárce
2023
Ninuška se narodila jako zdravé miminko, její vývoj byl běžný. Jen špatně spinkala a byla vybíravá v jídle. V roce říkala slova jako máma, táta, dělala zvuky zvířátek. Byla velmi usměvavá. Po prvních narozeninách si rodiče začali všímat odlišností. Ninuška si s nikým nechtěla hrát, chtěla být jen sama, nejevila zájem o děti které v jejich okolí byly, přestala se smát a mluvit, nenavazovala oční kontakt, neslyšela na jméno, přestala s rodiči jakkoliv komunikovat, spánek se zhoršil a za celý den a noc naspala maximálně 5 hodin. Když byli na kontrole v 18m, došlo jim, že je asi něco špatně.
Na doporučení začali rodiče shánět dětského psychologa, ale bohužel po covidu to byl nadlidský úkol. Po skoro roce se dostali k paní psycholožce, která je navedla, aby si sehnali ergoterapii, že se nejspíš jedná o opožděný vývoj. Dostali se k šikovné ergoterapeutce Barče Samochinové v Ústí nad Labem, která je odkázala na vyšetření k paní doktorce Rennerové na neurologii. Po celém kolečku vyšetření, které na doporučení z neurologie absolvovali, byla Ninušce na EEG zjištěna benigní myoklonie při usínání. Mezi tím se dostali i na vyšetření k dětské klinické psycholožce, která po třech sezeních uzavřela diagnózu dětský autismus v jejích třech letech.
S Ninou nadále rodiče pravidelně dochází na ergoterapii, logopedii a začali s terapií ABA, která je pro rodinu velmi finančně náročná. Museli absolvovat základní online kurz v částce 10.000 korun, a každá hodina terapie nyní vyjde na přibližně 600 Kč, a Nina musí absolvovat alespoň 8 hodin týdně, aby terapie nabrala správný význam. Nina je stále neverbální. Dorozumívá se pomocí ukazování, pár gest a zkouší pomocí kartiček, které Nina více přijímá v el. formě. Na doporučení psycholožky je Nina stále v domácí péči, protože ještě není připravena vstoupit do kolektivu vzhledem k omezené komunikaci a nezvládání běžných sociálních dovedností.
Příspěvek byl použit na zakoupení iPadu, který disponuje aplikacemi pro nemluvící děti.