Komu už jsme pomohli, Strana 3

Veronika Heltová

Celkový příspěvek: 
6 250 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

 

Verunka se narodila s Marfanovým syndromem. Je to veselá holčička, ráda chodí do školky, které si zatím moc neužila kvůli častým nemocem.Má velmi špatný zrak (mínus 25 dioptrií). Nosí kontaktní čočky a na to ještě brýle. Je po operaci očí, která měla zamezit zhoršení vady zraku. Dále má těžkou deformitu páteře. Je po několika operacích páteře, musí nosit ortézu na tělíčko. Ve svých skoro 7 letech již prodělala dvě operace srdce. Na podzimu roku 2022 podstoupila dvě těžké operace. Verunka má ještě mladšího brášku Dominika (4 roky). Ten byl od bohužel kvůli dlouhé hospitalizaci odloučen.

Verunka se chystá koncem dubna 2023 do lázní do Teplic nad Bečvou. Ráda by, aby bráška jel taky, ale jeho pobyt by už nebyl hrazený zdravotní pojišťovnou.

 Příspěvek byl poskytnut na financování lázeňského pobytu pro brášku Dominika.

Rayan Malkhasyan

Celkový příspěvek: 
19 954 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

 

Rayan je osmiměsíční chlapec, který má syndrom krátkého střeva - parenterální výživu. Z Fakultní nemocnice byl propuštěn v lednu 2023, maminka se nyní o syna stará v domácím prostředí, nicméně jeho zdravotní stav vyžaduje neustálé lékařské kontroly na specializoavaných pracovištích. Ryan je po opakovaných operačních zákrocích střev, zajištěn choan- stomií. Rodinná situace je poměrně komplikovaná. Otec s rodinou nežije,  o syna projevuje zájem pouze občas.

Rodina čerpá příspěvek od Nadace Dobrý Anděl, další příjem jsou alimenty na starší dceru. Aktuálně jiné příjmy rodina nemá. Matka v ČR pracuje 17 let, pobírala peněžitou pomoc v mateřství, která však již skončila. Je podána žádost o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavky na děti. Dosud proces není u konce a může trvat řadu týdnů až měsíců. Úřad požaduje stále dokládat důkazní prostředky o biologickém otci atd. Přesto zatím není možné příspěvky přiznat, úřad po mamince žádá doložit čestné prohlášení a důkazní prostředky, že s nimi biologický otec nežije v jedné domácnosti. Momentálně rodina nemá na úhradu zdravotního materiálu.

 Příspěvek byl poskytnut na zakoupení zdravotního materiálu pro stomii.

Štěpán Procházka

Celkový příspěvek: 
110 000 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

 

Štěpán se se svým dvojčetem narodil předčasně v 31. tt, a je o 2 minuty starší než jeho sestra Beátka. Ač zvládl dobře všechny komplikace jako cystu na mozku, a těžkou poporodní asfyxii, je od malička výrazně opožděný ve vývoji. Neurologické poškození se začalo brzy projevovat ve všech oblastech včetně postižení nožiček. Štěpánek nemluvil a motoricky na tom nebyl dobře. Všeho se lekal, neustále plakal a objevila se chronická nespavost, kdy spal 3 hodiny denně.

V 1, 5 letech pojala neuroložka podezření na autismus. S diagnózou se čekalo do 2,5 let, kdy bylo čím dál více vidět, že má jasné rysy autismu, což se následně potvrdilo. Problém se začal objevovat již v 1,5 letech a diagnóza autismu byla stanovena ve 2,5 letech. Štěpánek potřebuje každodenní péči a dopomoc v běžných situací. Tím, že nemluví, je jediná možná komunikace z jeho strany pomocí VOKS (výměnný obrázkový komunikační systém). Problém bývá i v MHD, kdy ho mohou do afektu dostat lidé, zvonění tramvaje, hlasitá mluva. Štěpánek v 8 letech stále nemluví a celkově je na úrovni 3letého dítěte. K autismu, těžké mentální retardaci se přidružila DMO nervové soustavy, která způsobuje, že chodí po špičkách a došlo ke zkrácení Achilovek a svalů. Chodí na intenzivní fyzioterapie, v lednu bude mít konzultaci s rakouským výrobcem ortéz na každodenní nošení ortéz, které umějí vyrobit jen ve Vídni.

 Příspěvek byl poskytnut na částečné zafinancování ortéz od společnosti Pohlig.

Kateřina Půlkrabová

Celkový příspěvek: 
2 179 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

 

Kateřina se narodila v dubnu roku 2000 s mnoha vrozenými vadami. Od svého narození bojuje o zlepšení svého zdravotního stavu a co nejvíce možného začlenění do společnosti.
Chodí pomocí francouzských holí. Diagnózy, které se již nezmění, jsou syndrom kauzální regrese, Tetheres lord syndrom, malformace C, Th, L páteře a žeber, hypertrofie, Pes planus sin., planovalgus dx.

V roce 2018 podstoupila zatím poslední velkou operaci kontingentní apendikovezikostomii, která jí výrazně ulehčila částečnou soběstačnost. Nezbytnou součástí života je např. spaní na ortopedické matraci, každoroční pořizování nových francouzských holí s měsíční výměnou madel a špuntů a speciální ortopedická obuv.

 Příspěvek byl poskytnut na zakoupení francouzských holí, madel a špuntů.

Petra Schwarzová

Celkový příspěvek: 
22 389 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

 

Od narození dcery (4 roky) je paní Petra samoživitelka bez výživného. Otec dcery není uveden v rodném listě a dceru nikdy neviděl. Žije mimo EU a tak nemůže vymáhat náhradní výživné. Momentálně se nachází ve vazbě, a je tedy zcela nemožné získat jakékoli finance na podporu dcery. Z důvodu zhoršujícího se onemocnění - latentní tetanie - není maminka schopna plně pracovat a zajistit tak potřebný příjem. Je vedena na ÚP. Dceru denně vodí a vyzvedává ze školky, a flexibilní práci z domu zatím nenachází. V případě potřeby nemá ani hlídání, jelikož její rodina je velmi toxická a pomoci se od ní nedočká.

 Příspěvek byl poskytnut na výmalbu bytu a pořízení nového sporáku, jelikož původní dosloužil.

Andrea Buchlová

Celkový příspěvek: 
40 000 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 


Andrea má zhoubný nádor jícnu s metastázami do jater. Vzhledem k jeho velikosti není operovatelný a navíc způsobuje opakované vnitřní krvácení do žaludku, proto je teď Andrea potřetí během měsíce hospitalizovaná, aktuálně na JIP. Krátký čas, který jí zbývá, tak nemůže trávit se svými blízkými, ale tráví ho po nemocnicích.

Andrea žije sama a potřebuje se mít z nemocnice kam vrátit, nájem a energie ale z neschopenky nezaplatí. Před nemocí měla dvě práce, aby pokryla své náklady. Bude potřeba zajistit vybavení pro paliativní péči a zaplatit za samotnou péči. Navíc má Andrea chronicky nemocného kocoura, který potřebuje veterinární vyšetření (rhinoskopie) a zákrok (oprava rozpadajícího se zubu), obojí v narkóze. Pomalu se mu poohlížíme po novém domově, až tu Andrea nebude, proto potřebujeme zopakovat testování na FIV.


Příspěvek byl poskytnut na uhrazení výdajů spojených s bydlením a péčí.

Lucie Havelková

Celkový příspěvek: 
30 050 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Lucinka je téměř 14letá dívka s těžkým mentálním postižením a autistickými rysy. Od narození se potýká s hypotonii, má plagiovalgozní kotníky. V současné době je na úrovní 3letého dítěte. Nemluví, komunikuje neverbálně, nosí celodenně plenky. Do roku 2019 byla vyživována přes PEG.
Navštěvuje neurologickou ambulanci pro epilepsii a psychomotoricky vývoj, dále ortopedii, endokrinologii, oční kliniku kvůli strabismu, osteologickou ambulanci kvůli osteoporóze.
Lucinka navštěvuje autistickou speciální školu ve Znojmě, kam dochází denně. Vzhledem k postiženi dolních končetin používá speciální kočárek s pevnými zády, neboť delší trasy jsou pro ní náročné.

Již 2x absolvovala rehabilitační pobyt v Sanatoriu Klímkovice (2021, 2022). Lázeňská péče velmi Lucince pomohla a měla výborný vliv na její pohybový aparát. Při posledním pobytu byl doporučen na příští pobyt v roce 2023 speciální program Reha-Motion, který se více zaměřuje na speciální procvičování a vyšší intenzitu.  Jelikož je maminka samoživitelka v invalidním důchodu a finanční situace neumožňuje částku zaplatit, požádala nás o příspěvek na čtyřtýdenní rehabilitační pobyt.


Příspěvek byl poskytnut na uhrazení čtyřtýdenního rehabilitačního pobytu.

Rehabilitace Klubíčko s.r.o.

Celkový příspěvek: 
32 330 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Rehabilitace Klubíčko s.r.o. je tým fyzioterapeutů a ergoterapeutů na dětské REHABILITACI KLUBÍČKO s.r.o v Krásném Březně v Ústí nad Labem. Rehabilitace vznikla v roce 2017 pod vedením paní doktorky Rennerové, která je dětský neurolog. Péče se snaží být komplexní, navazující a cílená na děti ve věku od 0 do 19 let různých diagnóz od opožděného vývoje či grafomotoriky, poruchy pozornosti až po těžká kombinovaná postižení. Tým se zaměřuje nejen na Vojtovu metodu (která pomáhá dětem v prvních měsících života), Bobath koncept, ale nově i na metodu senzorické integrace dle Ayres. Všechny tyto metody ovšem vyžadují odborné vzdělání a drahé kurzy či stáže. Také jsou potřebné různé drahé pomůcky.

Proto jsme byli osloveni s žádostí o finanční pomoc, aby tým mohl vybavit ordinace pomůckami, které budou klientům k prospěchu a budou je moci rozvíjet ve smyslovém vnímání, což jim následně ulehčí fungování v běžném životě.


Příspěvek byl pořízen na zakoupení pomůcek pro metodu senzorické integrace.

Vojtěch Kubín

Celkový příspěvek: 
18 660 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Vojtíšek se narodil akutním císařským řezem. Maminka i syn měli namále. Vojtíškovi přestávalo bít srdce, měl uzel na pupečníku a maminka měla preeklampsii. Časem se ukázalo, že porod měl své následky a Vojtíškovi byl ve 3 letech diagnostikován dětský autismus s těžkým mentálním postižením, což znamená, že jako již malý neměl oční kontakt, nikdy neopakoval, neukazoval, motorický vývoj byl velmi pomalý, začal chodit až ve 3 letech.

Zpočátku bylo pro rodinu velmi obtížné smířit se s budoucností a vývojem syna. Samozřejmě to mělo i velký vliv na druhého syna, který se těšil na brášku, jak ho bude učit fotbal, navádět a hrát si s ním. Péče je velmi náročná a 24hodinová. Vojta nezvládne sám vůbec nic. Nemluví, pokroky dělá, jen jsou velmi pomalé. Rodina vyzkoušela spousty terapií a alternativní léčby. Některé byly samozřejmě bohužel i podvodné. Dnes jezdí každý týden na senzorickou integraci a hippoterapii. Vojta dochází do speciální školy na dvě hodiny, protože to déle nezvládne. Také každý týden využívají stacionář, kde si užívá masáže, různé terapie. Rodiče se snaží naučit Vojtíška makaton, alternativní komunikaci.

Každým rokem se Vojta zlepšuje, je vnímavější, zlepšuje se i oční kontakt, dokáže si o něco i někdy říct, jen to jde velmi pomalu. Každý rok se snaží rodina o kyslíkovou komoru a delfínoterapii. Kromě terapií a stacionáře rodiče musí platit také doplňky stravy, didaktické pomůcky a také se snaží do budoucna synovi našetřit nějaké peníze, protože nikdo neví, co bude a nebude. 


Příspěvek byl poskytnut na uhrazení terapií, stacionáře a na zakoupení komunikátoru.

Robin Kárník

Celkový příspěvek: 
29 113 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Robin se narodil v červenci 2008 v Brně. Chodí do 8. třídy ZŠ, má rád fotbal, jízdu na kole, přírodu, procházky s kamarády, cvičení, PC hry, historii, hudbu (RAP). V prosinci okolo Vánoc 2022 Robík onemocněl covidem, chřipkou typu B, měl těžký zápal plic, multiorgánové selhání, streptokoka pyogenes, který způsobil nekrózy, ischemii končetin a otravu krve. Měsíc a půl ležel na ARU v Dětské nemocnici v Brně, napojený na mimotělní oběh, dialýzu ledvin, měl plicní drén, zaintubován, veškerý monitoring životních funkcí a v umělém spánku. Jeho stav byl kritický. Bohužel Streptokok pyogenes Robinkovi způsobil těžké nekrózy na všech končetinách a bylo nutné provést amputace. Amputace byly provedeny na dolních končetinách v oblasti lýtek, na levé ruce byly amputovány dva prsty (malíček, prsteníček). Nekrózy způsobily i kožní defekty na obou pažích i dolních končetinách a podstoupil transplantaci kožních štěpů.

Po měsíci a půl pobytu na ARO byl Robin přeložen na odd. JIP a po třech týdnech následoval překlad na standardní oddělení, kde byl hospitalizován i s maminkou, která se o něj 24 hodin starala a pečovala. Pravidelně cvičí, podstupuje převazy, vyšetření, učí se a moc se těší, až se zase postaví na nohy, které mu vyrobí protetici. Čeká ho ještě dlouhá rehabilitace, lázně pro návrat do běžného života. Je šťastný a vděčný všem lékařům, sestřičkám, nadacím za podporu a záchranu svého života. V současné chvíli moc prosíme o pomoc s pořízením notebooku pro Robina, který by mu nejen zpříjemnil čas, ale hlavně pomohl také s možností se dál rozvíjet v oblasti IT a programování. Programování je jeho velkým snem.


Příspěvek byl poskytnut na zakoupení notebooku, který mu jednak zpříjemní čas, ale zejména se chce dále rozvíjet v oblasti IT a programování, které je jeho velkým snem.

Nina Nováková

Celkový příspěvek: 
9 568 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Ninuška se narodila jako zdravé miminko, její vývoj byl běžný. Jen špatně spinkala a byla vybíravá v jídle. V roce říkala slova jako máma, táta, dělala zvuky zvířátek. Byla velmi usměvavá. Po prvních narozeninách si rodiče začali všímat odlišností. Ninuška si s nikým nechtěla hrát, chtěla být jen sama, nejevila zájem o děti které v jejich okolí byly, přestala se smát a mluvit, nenavazovala oční kontakt, neslyšela na jméno, přestala s rodiči jakkoliv komunikovat, spánek se zhoršil a za celý den a noc naspala maximálně 5 hodin. Když byli na kontrole v 18m, došlo jim, že je asi něco špatně.

Na doporučení začali rodiče shánět dětského psychologa, ale bohužel po covidu to byl nadlidský úkol. Po skoro roce se dostali k paní psycholožce, která je navedla, aby si sehnali ergoterapii, že se nejspíš jedná o opožděný vývoj. Dostali se k šikovné ergoterapeutce Barče Samochinové v Ústí nad Labem, která je odkázala na vyšetření k paní doktorce Rennerové na neurologii. Po celém kolečku vyšetření, které na doporučení z neurologie absolvovali, byla Ninušce na EEG zjištěna benigní myoklonie při usínání. Mezi tím se dostali i na vyšetření k dětské klinické psycholožce, která po třech sezeních uzavřela diagnózu dětský autismus v jejích třech letech.

S Ninou nadále rodiče pravidelně dochází na ergoterapii, logopedii a začali s terapií ABA, která je pro rodinu velmi finančně náročná. Museli absolvovat základní online kurz v částce 10.000 korun, a každá hodina terapie nyní vyjde na přibližně 600 Kč, a Nina musí absolvovat alespoň 8 hodin týdně, aby terapie nabrala správný význam. Nina je stále neverbální. Dorozumívá se pomocí ukazování, pár gest a zkouší pomocí kartiček, které Nina více přijímá v el. formě. Na doporučení psycholožky je Nina stále v domácí péči, protože ještě není připravena vstoupit do kolektivu vzhledem k omezené komunikaci a nezvládání běžných sociálních dovedností. 

Příspěvek byl použit na zakoupení iPadu, který disponuje aplikacemi pro nemluvící děti.

Vu Minh Khue

Celkový příspěvek: 
59 895 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Malá Vicky byla vymodlené miminko. Rodiče se snažili 10 let, podstoupili několik IVF, ale několikrát těhotenství bohužel skončilo předčasně. I celé těhotenství s Vicky bylo rizikové. Po porodu byla zjištěna paréza brachiálního plexu. Ihned se začalo s rehabilitacemi. Byl jim zapůjčen na vyzkoušení neurostimulátor a zjistilo se, že Vicky s ním funguje daleko lépe. Rodina ale vyčerpala své finanční rezervy na umělá oplodnění, proto se společně s paní doktorkou z neurologie obrátily na nás.

Příspěvek byl poskytnut na zaplacení neurostimulátoru.

Alois Dočár

Celkový příspěvek: 
50 173 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

"Lojzíku, spolu to dokážeme!" To je věta, kterou Lojzík za svůj malý život slyšel od maminky s taťkou už mnohokrát. Je mu dva a půl roku a má dětskou mozkovou obrnu. Ale taky silnou vůli a vytrvalost. A dva fajn brášky, kteří mu se vším pomáhají a moc mu fandí. Aby jednou mohl chodit, běhat, mluvit a prostě si užívat všech radostí života, potřebuje několikrát ročně absolvovat intenzivní neurorehabilitační pobyt. Bohužel tyto velmi účinné terapie nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a jsou mimo finanční možnosti běžné rodiny. Proto se rodina obrátila s žádostí o pomoc na nás.

Příspěvek byl použit na úhradu neurorehabilitačního pobytu na Slovensku.

Antonín Melichar

Celkový příspěvek: 
12 086 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Toníčkovi byl diagnostikován Liang-Wang syndrom, vzácné onemocnění, které postihuje iontové kanály vápníku a draslíku, což se projevuje řadou různých symptomů. V důsledku okolností, které v loňském roce vedly k regresu a dvěma novým vstupům - tracheostomie a PEG/J, je nyní péče o něco náročnější. Táta Martin s ní pomáhá mamince Monice a musí trávit většinu času na OČR. Existuje řada věcí, které by tuto péči usnadnily. Například další ruce do péče, které by rodičům uvolnily kapacity na ekonomické, investigativní a další aktivity, vedoucí k hladšímu chodu domácnosti a snad i nalezení cesty k uzdravení skrze výzkum. Především pak ale zajištění kvality Toníčkova života. Též by pomohly i rehabilitace, terapie, lázně či speciální pomůcky.


Příspěvěk byl použit na zakoupení chůvičky a chytré ponožky, která monitoruje životní funkce.

Matěj Mikeš

Celkový příspěvek: 
51 223 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Matěj se narodil předčastně, přesně v 7. měsíci. Vážil 1230 g a bohužel spolu s maminkou dostali infekci. Dva a půl měsíce strávili v nemocnici s průběhem jak na houpačce. Chvíli byl Matěj stabilizovaný, chvíli byl na tom špatně. Každý den byl pro rodinu strašný, nevěděli jak to celé dopadne. Prognózy byly špatné. Po dvou a půl měsících, těsně před Vánoci, byli už jako komplet rodina konečně doma. Věděli, že je čekají různá vyšetření, která nebudou optimistického rázu. V Matějovo roce už bylo potvrzené DMO (dětská mozková obrna) a také z Prahy Motole oboustranná nedoslýchavost. Krátce poté také LMR (lehká mozková retardace). Poté se ještě přidal špatný zrak.

Matěj má v tuto chvíli brýle a naslouchátka na obou uších. Má invalidní vozík, který sám obsluhuje. Vzhledem ke všem prognózám, s kterými opouštěli nemocnici, je na tom Matěj lépe, než se čekalo. V 5 a 6 letech byl Matějovi aplikován BTX. V 7 letech prodělal svoji první operaci kyčlí, která proběhla dobře. Za dalsí 2 roky proběhla dalsí operace, kde mu byly vzaty štěpy z lopatek kyčlí, a byly mu dány do subtalárního kloubu na obou nohou. Bohužel tato operace nepomohla, nohy se mu zbortily a byla doporučena reoperace. Bohužel na Matěje poslední operace zanechala psychické následky, proto se zatím další nedoporučuje a je odložena. Mohlo by se stát, že by se po další operaci už nikdy ani nepostavil, což v tuto chvíli s oporou dokáže. Proto se rodiče rozhodli s RHC a Neurologií, že opět nechají Matějovi aplikovat BTX (Botulotoxin). A k tomu jim byl doporučen vertikalizační stojan, který je hrazen zdravotní pojišťovnou jen částečně. Z finančních důvodů na doplatek rodina nedosáhne.

Příspěvěk byl použit na úhradu doplatku za vertikalizační stojan.

Vojtěch Hamerník

Celkový příspěvek: 
80 000 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Čtyřčlenná rodina: máma Jana, táta Martin, syn Vojta a pes Angie žije v Mostě v podnájmu v bytě 2+1. Příchod na svět syna Vojty nebyl už od začátku vůbec snadný. Již ve 26. týdnu těhotenství byli hospitalizováni v nemocnici kvůli hrozbě předčasného porodu. Vojta v tu dobu vážil pouhých 800 gramů a šance na přežití by byla minimální. Naštěstí se doktorům podařilo porod oddálit a Vojta se narodil o 3 týdny později s váhou pouhých 1240 g a měřil 39 cm. Přišla neskutečná euforie štěstí, která měla ale být brzy přetnuta.

O pár dní později přišla první z mnoha komplikací, a to zánět střev a následná sepse (otrava) organismu. Později se přidal i jeden z několika zápalů plic, takže opět další antibiotika. Toto vše společně s plicní ventilací, na kterou byl Vojta od narození připojen (byl intubován přes pusu), postupně vedlo k poškození plic, které se v té době ještě vyvíjely a dostávaly značný nápor právě v podobě invazivní plicní ventilace a zápalů plic. Ke špatnému stavu plic ještě přispěl Loeys-Dietzův syndrom, který je geneticky podmíněný a Vojtík ho bohužel zdědil po mamince. Tento syndrom se mimo jiné projevuje i poruchou pojivových tkání, což ve Vojtově případě odnesla plicní tkáň, která je značně poškozená. Vojtův stav se neustále zhoršoval. Na plicní ventilaci musely být nastavovány tak tvrdé parametry, že i když ho udržovaly při životě, hrozilo, že mu vážně ublíží.

Vztek, bezmoc, smutek, zoufalství. Takový odporný koktejl se všem vmíchal do života. Situace byla tak neúnosná, že se doktoři rozhodli převést Vojtu do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a jako zázrakem ho tam „dali dohromady“. Byl tam cca měsíc a rodiče za ním každý druhý den dojížděli autobusem, protože ubytování u něj nebylo možné. Ležel totiž na akutním resuscitačním oddělení. Po převozu zpátky do Mostu zase svitla naděje. Vojta byl dokonce natolik stabilizovaný, že se rozhodli ho extubovat a dýchal sám pouze za pomoci kyslíku, který mu byl vháněn přes nos do plic. Dokonce si ho rodiče mohli konečně pořádně pochovat (po půl roce jeho života!). Ten pocit byl neskutečný. Byli zase šťastní. 

O několik týdnů později ale Vojtův stav začal být opět kritický a doktoři se rozhodli pro tracheostomii (dýchací otvor přes krk). Takže transport do pražské Motole a opět čekání a strach. A po kontrolním CT plic se to všechno sesypalo jako domeček z karet. Dle vyjádření předních českých plicařů jsou Vojtovy plíce natolik poškozené, že šance, aby někdy v budoucnu dýchal sám bez přístrojů, je mizivá. Tohle vyjádření rodiče zdrtilo. K tomu se přidaly záchvaty (tzv. bronchospazmy), kdy bylo Vojtovo tělo celé v křeči, celý zešednul až zmodral, ventilátor ho nemohl prodýchnout a srdeční akce vylítla do příliš vysokých hodnot, než aby to jeho srdíčko mohlo vydržet. K tomu ještě vlivem nerovnováhy jeho tělíčka se mu začala uvolňovat tekutina do dutiny břišní a utlačovala orgány. Prodělal několik punkcí, kdy mu z bříška odsáli mnohdy i půl litru tekutiny. Na toto období není moc hezkých vzpomínek. Kromě držení za ručičku pro něj rodiče nemohli víc udělat. A přes to všechno to zvládli.

Vojta byl převeden do tzv. paliativní péče a začali mu být podávány kontinuálně opiáty pro celotělovou relaxaci a léky na spaní. Díky těmto lékům se Vojtův stav stabilizoval a začal se i částečně motoricky rozvíjet, dokonce začal i polykat a jíst. A hlavně…začal se smát! Jeho stav byl natolik stabilní, že ho 30. listopadu roku 2020 propustili po 470 dnech v nemocnici DOMŮ. Vojta je víceméně trvale připojen přes tracheostomii na plicní ventilátor. I když, a to je pro rodinu skoro naprostý zázrak, se ho daří také odpojovat z ventilátoru. Dokonce zvládne sám dýchat i cca 2 hodiny několikrát za den. To pro ně bylo ještě před rokem téměř nemyslitelné. Naučil se téměř sedět, přetáčet na bříško nebo pást koníky. To je oproti ležícímu dítěti, neustále ládovaném opiáty v nemocnici, přímo zázračná proměna. Opiáty a návykové látky v tomto všem jistě hrají velkou roli a já jsem moc hrdá na to, že jsme ho jich v domácím prostředí všech zbavili. Navíc se nám podařilo snížit i spotřebu kyslíku, který Vojta nutně potřeboval k životu. Z původních 30 % kyslíku jsme nyní na cca 25 %. Když má dobrý den (bez vztekání nebo plakání) tak dokonce vydrží i bez přidaného kyslíku. To je také velký krok dopředu a znamení, že se s jeho plícemi dějí jisté změny. V minulém roce jsme podstoupili několik hospitalizací, a to hlavně z důvodu ledvinových kolik. Vojta má totiž ledvinové kameny a při kolikách měl nesnesitelné bolesti. Vše nakonec dospělo k tomu, že jsme jeli do Prahy do Všeobecné fakultní nemocnice, kde mu kameny z velké části odstranili. Domů jsme si přivezli úplně jiného chlapečka. Tolik se mu ulevilo! Navíc se nám tam tak intenzivně věnovali, že letos hodláme navštívit plicní kliniku v pražské Motole, kde by se mohli intenzivněji zabývat Vojtovými plícemi a případnému úplnému odvyknutí od plicního ventilátoru. Čeká nás všechny ještě dlouhá cesta. Ale navzdory nepřízni osudu stále věříme v dobrý konec. Vojta se totiž s životem pere jako lev! A tím také i podle horoskopu je. Chtěli bychom Vás tímto dopisem požádat o finanční příspěvek na speciální rehabilitační kočárek Kimba, který už Vojta potřebuje jako sůl, neboť roste jako z vody. Doposud jsme si vystačili se standartním dětským kočárkem, ale k jeho správnému fyzickému rozvoji a v neposlední řadě i pohodlí, již potřebujeme "lepší model". Vlivem dočasné svalové atrofie Vojta zatím nechodí a čeká nás ještě dlouhá cesta, než ho postavíme na nohy. Navíc máme pejska a rádi s společně chodíme na procházky. Tento kočárek vyjde na cca 150 000 korun. Děkuji za Váš čas při čtení tohoto dopisu. Možná je moc dlouhý, ale s ohledem na to všechno, čím jsme si prošli, mi nepřišlo fér to vše neříct.

Příspěvek byl poskytnut na pořízení speciálního rehabilitačního kočárku.

Marie Džurbanová

Celkový příspěvek: 
8 913 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Maminka Marie je samoživitelkou čtyř dětí. Nejmladší dvojčátka se narodila před několika dny, přičemž obě děti jsou nemocné. S dětmi se nachází v tíživé sociální situaci. Otec starších dcer žije v zahraničí a alimenty platí sporadicky. Otec dvojčátek je ve výkonu trestu odnětí svobody. S péčí o děti pomáhá maminka, ale i ona není zdravotně zcela v pořádku a je na invalidním vozíku. Rodina bydlí v jednopokojovém bytě.

Aktuálně maminka pobírá dávky hmotné nouze, příspěvky na děti a příspěvek na bydlení. Spolu s Člověkem v tísni oslovila nábytkovou banku, aby měla vhodné vybavení pro děti a sebe v domácnosti. Nicméně vzhledem ke zdravotním komplikacím dvojčátek nebude moci vše zařídit včas.




Příspěvek byl poskytnut na zakoupení pračky.

Kryštof Kramář

Celkový příspěvek: 
29 400 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Kryštůfek se narodil jako zdravý krásný chlapeček, jen byl malinko pozadu s vývojem. Letos v lednu mu byla diagnostikována Duchennova svalová dystrofie. Toto onemocnění způsobuje, že tělo chlapce není schopno produkovat látku dystrofin, která je nezbytně důležitá pro růst, vývoj a správnou funkci všech svalů v těle. Kvůli tomu tak postupně dochází ke ztrátě aktivního svalstva. První příznaky DMD většinou přicházejí před pátým rokem života. Zkracování Achillových šlach způsobuje zhoršenou chůzi, která je postupně zcela nemožná a dítě usedá na kolečkové křeslo. Onemocnění poté postupuje směrem nahoru do zbytku těla včetně plic a srdce, kvůli čemuž dítě následně umírá. Na tuto vzácnou genetickou nemoc neexistuje momentálně žádný lék. Jedinou možností je onemocnění zpomalit. Toho lze dosáhnout pouze skrze pravidelné a intenzivní rehabilitace.


Příspěvek byl poskytnut na neurorehabilitace na tři měsíce.

Lola Kočí

Celkový příspěvek: 
22 500 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Příběh Lolinky začíná hned v prvních vteřinách jejího zrození. Po porodu byla resuscitovaná a ihned převezena na oddělení JIRP na Karlově, kde byla následně chlazená, aby se zabránilo poškození mozku. První dny byly velmi náročné a nikdo nevěděl, zda Lolinka bude vůbec žít a pokud ano, tak v jaké kvalitě se její život bude nadále vyvíjet. Po 5 týdnech hospitalizace byla s maminkou propuštěná domů. Byla jim doporučena Vojtova metoda, která pro Lolinku i maminku byla velmi traumatizující a tak se hledaly jiné možnosti. Maminka se snažila Lolinku podpořit v jejím vývoji a respektovat její tělo, tak aby měla na všechno čas a prostor, tak jak ona potřebovala. Objevila Feldenkraisovu metodu a terapeuta Jana Skovajsu, který se jako jeden z mála v České republice věnuje i dětem. Metoda učí Lolu v pohybu, nikam jí netlačí a plně respektuje to, na co je připravená. Na každou další terapii se těší a to je to nejdůležitější.
Díky podpoře NF Josefa a Olgy Řepkových může Lolinka pokračovat v dalších terapiích, čehož si maminka velmi váží.

Příspěvek byl použit na 15 individuálních terapií Feldenkraisovy metody

Yvette Vohnoutová

Celkový příspěvek: 
42 125 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2023

 

Paní Yvetta vlastní malou farmu, která se nachází ve středních Čechách nedaleko Kolína. Farma je dle zákona registrovaná a skládá se z několika koz, kachen, běžců indických, slepic, koček a psa. Jsou tu zvířata, která přišla se zraněním, hledala domov nebo se už prostě bývalým majitelům omrzela. Nejedná se o podnikatelskou činnost ani o neziskovou organizaci. Paní Yvetta je běžná fyzická osoba, která se jen z lásky a dobročinnosti stará o zvířátka. O zvířata, ať už darovaná, či její osobou odchovaná, se stará přes 10 let. Nikdy o žádnou pomoc nežádala, a zvířata u mě vždy našla bezstarostný domov. Dá se říct, takový azyl :).


Bohužel kvůli vážným zdravotním komplikacím, které ji bohužel pár posledních let doprovází, je vše mnohem složitější. A dalším problémem je zdražování, které se promítá všude kolem nás a bohužel i v chodu farmy. Krmivo je jednou z nejdůležitějších věcí pro spokojený život na farmě. Samozřejmě bude muset zapracovat i na rekonstrukcích a opravách obydlí.


Finanční příspěvek byl poskytnut na zakoupení krmiva pro zvířata.